تبلیغات
موسسه آموزش عالی حکیم جرجانی گرگان - تاریخ و نحوه ثبت نام كارشناسی ناپیوسته سال 1389

جستجو

 

تاریخ و نحوه ثبت نام كارشناسی ناپیوسته سال 1389

یکشنبه 2 اسفند 1388   12:46 ب.ظ


نوع مطلب : کاردانی حسابداری  ،کارشناسی حسابداری ،

تاریخ و نحوه ثبت نام و همچنین شرایط و ضوابط شركت در آزمون ورودی كاردانی به كارشناسی ناپیوسته سال  1389 اعلام شد.
01/12/88 تاریخ درج خبر


بدین وسیله به اطلاع داوطلبان متقاضی ثبت نام در آزمون ورودی كاردانی به كارشناسی ناپیوسته سال1389 می رساند كه ثبت نام برای شركت در آزمون مذكور از ساعت 9 صبح روز دوشنبه  3/12/88  به صورت اینترنتی آغاز می شود و در پایان روزیكشنبه 9/12/88 پایان می پذیرد.

1ـ شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان
داوطلبان‌ لازم‌ است‌ دارای‌ شرایط عمومی‌ و اختصاصی‌ به‌ شرح‌ زیر بوده‌ وبرادران متقاضی ثبت نام وشركت دراین آزمون از لحاظ مقررات‌ خدمت وظیفه‌ عمومی‌ منعی‌ نداشته‌ باشند.

1-1- شرایط عمومی‌

الف‌ ـ اعتقاد به‌ دین مبین اسلام‌ یا یكی‌ از ادیان‌ پذیرفته شده‌ در قانون‌ اساسی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌.
ب‌ ـ پذیرفتن قانون اساسی و عدم مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایران.
ج‌ ـ عدم‌ وابستگی تشكیلاتی و هواداری احزاب و گروه‎های محارب و ملحد.
د ـ عدم سوءپیشینه كیفری به تشخیص مراجع ذی صلاح.
ﻫ ـ برخورداری‌ از توانایی‌ جسمی‌ لازم متناسب با رشته‌ انتخابی‌ و عدم‌ اعتیاد به‌ مواد مخدر.
و ـ داوطلبان واجد شرایط بدون توجه به محدودیت سنی می‌توانند در این آزمون ثبت‎نام و شركت نمایند.
ز ـ دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان دوره‌های كارشناسی و بالاتر مجاز به ثبت‌نام و شركت در این آزمون نمی‌باشند.

2-1 شرایط اختصاصی‌

الف‌ ـ دارندگان ‌‌مدرك‌ كاردانی (فوق‌دیپلم) ناپیوسته و هم‎چنین مدرك كاردانی پیوسته نظام جدید آموزش متوسطه مورد تأیید شورای ‌عالی انقلاب‌ فرهنگی‌ یا وزارت‌ علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری‌ و یا  وزارت‌ بهداشت‌، درمان‌ و آموزش‌ پزشكی‌ و دانشجویان سال آخر مقطع كاردانی كه حداكثر تا  تاریخ 30/11/1389 فارغ‌التحصیل شوند، می‌توانند در این آزمون ثبت‌نام و شركت نمایند و  برحسب ضوابط نسبت به انتخاب رشته‌ مبادرت كنند.
تبصره 1ـ دانشجویانی كه تا تاریخ 31/6/1389 فارغ‌التحصیل نمی‌شوند و یا به عبارتی دیگر در تاریخ 30/11/1389 فارغ‌التحصیل می‌شوند، باید به هنگام انتخاب رشته ، منحصراً كد رشته محل‌های نیمسال دوم (در صورت اعلام ظرفیت توسط دانشگاهها و موسسات آموزش عالی)را انتخاب كنند. 
تبصره 2ـ دارندگان مدرك كاردانی پیوسته نظام جدید آموزش متوسطه (به استثناء كاردان‌های رشتة تحصیلی كاردانی بهداشت مدارس كه مدارك آنان از سوی وزارت آموزش و پرورش صادر شده است) مجاز به شركت در آزمون پذیرش دانشجو از دوره كاردانی به دوره كارشناسی ناپیوسته رشته‎های تحصیلی گروه آموزشی پزشكی نمی‎باشند.
ب ـ فارغ‎التحصیلان كاردانی (فوق دیپلم) و دانشجویان نیمسال آخر مقطع كاردانی گروه آموزشی پزشكی از لحاظ خدمات قانونی باید واجد شرط زیر باشند.
ـ بر اساس تصمیم متخذه در جلسه مورخ 20/2/1376 شورای معاونین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ثبت‎نام و شركت كلیه كاردان‎های گروه آموزشی پزشكی بدون رعایت سهمیه‎های30 درصد و 70 درصد در آزمون ورودی دوره‎های كارشناسی ناپیوسته بلامانع خواهد بود، مشروط به اینكه مقطع كارشناسی ناپیوسته رشته تحصیلی آنان مشمول قانون خدمت پزشكان و پیراپزشكان باشد. در غیر این ‌صورت ملزم به انجام خدمات قانونی قبل از شركت در آزمون خواهند بود.
تبصره ـ دانشجویان سال آخر مقطع كاردانی در رابطه با مسئله خدمت نظام وظیفه می‎توانند از معافیت تحصیلی برای شركت در آزمون استفاده نمایند.
ج ـ پذیرفتگان گروه آموزشی پزشكی پس از فارغ‎التحصیل شدن باید برابر طول مدت تحصیل، تعهد خدمت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی بسپارند و در صورت استنكاف از انجام تمام یا قسمتی از خدمت تعهد شده، باید دو برابر هزینه تحصیلات را تمام یا به تناسب مدتی كه خدمت نكرده اند، بپردازند.
د ـ دارندگان مدرك تحصیلی با ارزش بالاتر از كاردانی (فوق دیپلم) حق شركت در این آزمون را ندارند. 
تبصره1ـ دارندگان‌مدرك‌ معادل كاردانی(معادل فوق دیپلم) مشمول ماده 27 آیین‎نامه آموزشی دوره‎های كاردانی و كارشناسی مصوب اسفندماه 1369 شورای عالی برنامه‎ریزی سابق كه بر اساس مصوبه جلسه 308 مورخ 12/9/1374 شورای عالی مذكور عنوان معادل از دانشنامه آنان حذف شده است، می‎توانند در این آزمون متقاضی رشته‎های كارشناسی ناپیوسته گروه آموزشی غیرپزشكی شوند.
تبصره2 ـ بر اساس مصوبه یازدهمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشكی مورخ 10/10/1379 كلیه دارندگان گواهی اتمام دوره و مدرك معادل مقاطع كاردانی و كارشناسی نمی‌توانند در آزمون ورودی مقطع تحصیلی بالاتر (رشته‎های كارشناسی ناپیوسته گروه آموزشی پزشكی) شركت نمایند.
تبصره 3ـ دارندگان مدرك معادل كاردانی (معادل فوق دیپلم) مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی یا سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور كه در یكی از آزمونهای جامع دارندگان مدرك معادل كاردانی حد نصاب نمره علمی لازم را كسب نموده و پذیرفته شده‌اند، می‌توانند در آزمون رشته‌های تحصیلی كارشناسی ناپیوسته گروه‌های آموزشی غیرپزشكی ثبت‌نام و شركت نمایند. این قبیل داوطلبان در صورت موفقیت در این آزمون لازم است گواهی كسب حد نصاب نمره علمی لازم در آزمون جامع مدرك معادل كاردانی خود را به همراه سایر مدارك لازم به دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی محل قبولی ارائه نمایند. 
ﻫ ـ دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‎ها و مؤسسات آموزش عالی كشور (به استثناء مورد مذكور در بند الف از ردیف 2-1 شرایط اختصاصی) حق ثبت‎نام و شركت در این آزمون را ندارند و در صورت شركت با آنان طبق مقررات رفتار خواهد شد و اگر هم پذیرفته شوند، پذیرش آنها «كان لم یكن» تلقی و یك نوبت از حداكثر دو نوبت قبولی برای آنان منظور خواهد شد.
وـ داوطلبان می‎توانند حداكثر دو نوبت در دوره روزانه آزمون پذیرفته شده و به مراكز آموزش عالی ذیربط معرفی گردند.
ز ـ پذیرفتگان رشته‌های تحصیلی دوره‌های روزانه در آزمون پذیرش دانشجو از دوره كاردانی به دوره كارشناسی ناپیوسته سال 1388، حق ثبت‎نام و شركت در این آزمون را ندارند. 
تبصره ـ پذیرفتگان مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و هم‎چنین دوره‎های نوبت دوم (شبانه) كلیه دانشگاه‎ها و مؤسسات آموزش عالی در آزمون پذیرش دانشجو از دوره كاردانی به دوره كارشناسی ناپیوسته سال 1388، پس از انصراف قطعی از تحصیل و در صورت نداشتن مشكل نظام وظیفه (برای برادران) می‎توانند در این آزمون ثبت‎نام و شركت نمایند.
ح ـ چنانچه در هر مرحله از ثبت‎نام و یا اشتغال به تحصیل مشخص گردد كه داوطلب دارای یكی از شرایط مندرج در دفترچه راهنما نبوده است، بلافاصله از ثبت‎نام، شركت در آزمون و یا ادامه تحصیل وی جلوگیری و مطابق ضوابط با وی رفتار خواهد شد.
ط- مطابق مصوبه 87 شورای برنامه ریزی آموزشی و درسی علمی كاربردی مورخ 12/12/85 ، دانشجویان دوره پودمانی ورودی سالهای 1383 و بعد چنانچه در آزمون ورودی مقاطع بالاتر كه از طریق سازمان سنجش آموزش كشور برگزار می گردد، پذیرفته شوند از آزمون جامع پودمانی معاف می گردند.

3-1- مقررات‌ وظیفه‌ عمومی‌

براساس‌ اعلام‌ سازمان‌  وظیفه‌ عمومی‌ نیروی‌ انتظامی جمهوری اسلامی ایران‌، داوطلب‌ مرد لازم‌ است‌ یكی‌ از شرایط زیر را دارا باشد.
1ـ دارا بودن كارت پایان خدمت. 
2ـ دارا بودن كارت معافیت كفالت یا پزشكی دائم و یا كارت معافیت دائم زمان صلح با طرح كامپیوتری. 
3ـ متولد سال 1354 و قبل از آن. این قبیل مشمولان باید پس از اعلام قبولی در زمان ثبت‌نام كارت معافیت دائم (معافیت رهبری) را ارائه نمایند. 
4ـ دارا بودن دفترچه آماده به خدمت بدون مهر غیبت كه مهلت تاریخ اعزام به خدمت مندرج در آن در زمان ثبت‌نام سپری نشده باشد. 
تبصره 1ـ این افراد لازم است در تاریخی كه توسط سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود به خدمت اعزام شوند. بدیهی است در صورت قبولی و دارا بودن سایر شرایط و ضوابط، در هر مرحله‌ای از خدمت وظیفه، از خدمت ترخیص خواهند شد. در غیر این صورت غایب محسوب شده و قبولی آنان «كان‌لم‌یكن» تلقی می‌گردد. 
تبصره 2ـ پذیرفتگانی كه به هنگام ثبت‌نام در دانشگاه مدت 6 ماه از تاریخ فراغت از تحصیل آنان در دوره كاردانی سپری نشده باشد نیازی به اخذ و ارائه برگ اعزام به خدمت ندارند. 
5ـ ارائه گواهی موافقت از سازمان یا وزارتخانه مربوط برای مشمولان متعهد خدمت در سازمانها و یا وزارتخانه‌ها مبنی بر اینكه دوران تعهد خدمت آنان تا 31/6/1389 به پایان می‌رسد. 
تبصره ـ ثبت‌نام و شركت مشمولان متعهد خدمت در وزارت آموزش و پرورش با رعایت قوانین موضوعه و در صورت موافقت وزارتخانه ذیربط با منفك شدن از ادامه انجام تعهد و شروع مجدد تعهد پس از پایان تحصیل بلامانع خواهد بود. 
6ـ دانشجوی سال آخر مقطع كاردانی كه تا تاریخ 31/6/1389 فارغ‌التحصیل می‌شود. 
تبصره ـ دانشجویان دوره كاردانی كه حداكثر تا 30/11/1389 فارغ‌التحصیل شوند منحصراً می‌توانند كد رشته محل‌های نیمسال دوم را (در صورت وجود) انتخاب نمایند. 
7ـ پرسنل شاغل رسمی در نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران با ارائه گواهی موافقت از یگان مربوط. 
8- طلبه دارنده مدرك فوق دیپلم (كاردانی) مورد تایید به شرطی كه شورای مدیریت یكی از حوزه‌های علمیه قم، مشهد و یا اصفهان تایید نمایند كه معافیت تحصیلی وی در حوزه، پوششی برای تحصیل در دانشگاه نیست و طلبه قادر است ضمن اشتغال به تحصیل در حوزه به موازات آن در دانشگاه نیز تحصیل كند كه در این صورت با همان معافیت تحصیلی حوزه، اشتغال به تحصیل وی در دانشگاه بلامانع است. بدیهی است هر موقع حوزه علمیه معافیت تحصیلی طلبه‌ای را خاتمه یافته اعلام كند، مشمول دیگر نمی تواند به عنوان دانشجو از معافیت تحصیلی دانشگاه استفاده نماید و باید به خدمت اعزام شود.
تبصره- افراد مذكور در بند 8 لازم است قبل از ثبت نام در آزمون ، موافقتنامه مذكور را از شورای مدیریت یكی از حوزه‌های علمیه فوق‌الذكر دریافت و به هنگام ثبت نام در دانشگاه ارائه نمایند.
9- فارغ‌التحصیلان دوره‌ی كاردانی كه حداكثر تا 31/6/1389 دوران خدمت وظیفه آنان به پایان برسد با ارائه كارت پایان خدمت به هنگام ثبت نام در دانشگاه.
تبصره- فارغ‌التحصیلان دوره كاردانی كه حداكثر تا 30/11/1389 دوران خدمت آنان به پایان برسد منحصراً می توانند كد رشته محلهای نیمسال دوم (در صورت وجود) را انتخاب نمایند.
10- مشمولان غایب به هیچ وجه حق شركت در آزمون را نداشته و در صورت شركت و قبولی، مجوز تحصیلی برای آنان صادر نگردیده و دانشگاهها مجاز به ثبت نام از آنان نمی باشند.
11- مشمولان دارای كارت معافیت موقت (بدون غیبت) كه حداكثر یك ماه از تاریخ خاتمه معافیت موقت سپری نشده باشد.
12- سربازان وظیفه فارغ‌التحصیل دوره كاردانی در حین خدمت و بدون غیبت اولیه و بدون سابقه اخراج و انصراف از دانشگاه با اعلام قبولی از سوی دانشگاه و صدور مجوز تحصیل از سوی سازمان وظیفه عمومی.
13- مدت تحصیل در دوره كارشناسی ناپیوسته حداكثر 3 سال می باشد كه در صورت بروز مشكل با تأیید شورای موارد خاص دانشگاهها یك نیمسال تحصیلی قابل افزایش می باشد.

4-1 شرایط و ضوابط ثبت‌نام اتباع خارجی

1- ثبت‌نام اتباع غیرایرانی مقیم ایران منوط به داشتن یكی از مدارك اقامتی یا شناسایی معتبر زیر می‌باشد.
1-1- گذرنامه كه دارای پروانه اقامت با حداقل شش ماه اعتبار باشد.
2-1- دفترچه پناهندگی سیاسی صادره از سوی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران.
3-1- كارت هویت ویژه اتباع غیرایرانی دارای اعتبار در سال 1388، صادره از سوی اداره كل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت كشور.
4-1- برگ خروج از كشور مدت دار مرحله چهارم آمایش، صادره از سوی اداره كل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت كشور.
2- دارا بودن معدل كل مدرك كاردانی حداقل 14 از 20 برای پذیرفتگان دوره كارشناسی ناپیوسته.
3- اتباع غیرایرانی پذیرفته شده در هر یك از رشته‌های تحصیلی منحصراً می‌بایست واجد شرایط و ضوابط اعلام شده فوق باشند و محل تحصیل خود را با توجه به شرایط و ضوابط مربوط و رعایت مناطق ممنوعه در هنگام تعیین رشته انتخاب نموده باشند. در غیر این صورت قبولی آنان كان لم یكن تلقی گردیده و از ثبت‌نام و ادامه تحصیل آنان ممانعت بعمل خواهد آمد.
تذكر مهم: جدول مناطق ممنوعه برای تردد و اقامت اتباع غیرایرانی در دفترچه راهنمای انتخاب رشته (دفترچه شماره 2) درج خواهد شد. شایان ذكر است اتباع غیر ایرانی مقیم، مجاز به انتخاب رشته در این مناطق نمی‌باشند.
4- جمهوری اسلامی ایران هیچگونه تعهدی در خصوص اقامت خانواده پذیرفتگان (به استثنای همسر و فرزند دارای اقامت قانونی دانشجو) ندارد.
5- به استثنای دارندگان دفترچه پناهندگی سیاسی و آن دسته از دانشجویانی كه بنا به دلایل موجه، قادر به عزیمت به كشور متبوع خویش نباشند، ثبت‌نام و ادامه تحصیل سایر پذیرفتگان در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی كشور، منوط به انجام تشریفات قانونی خروج از كشور و اخذ گذرنامه با روادید تحصیلی معتبر می‌باشد. بنابر این ورودی‌های واجد شرایط قانونی كه دارای گذرنامه تحصیلی نمی‌باشند برابر شیوه‌نامه‌ای كه توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تهیه و به دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی كشور ابلاغ خواهد شد، پذیرش اولیه شده و در اولین نیمسال تحصیلی به آنان مرخصی بدون احتساب در سنوات اعطا می‌گردد. بدیهی است پس از انجام تشریفات قانونی خروج از كشور و صدور گذرنامه و اخذ روادید تحصیلی، در نیمسال بعدی طبق ضوابط از دانشجو ثبت‌نام قطعی خواهد شد.
6- پذیرش اتباع غیر ایرانی در رشته‌هایی كه منجر به ایجاد تعهدات استخدامی برای جمهوری اسلامی ایران نماید و برخی رشته‌های خاص كه در دفترچه راهنمای انتخاب رشته (دفترچه شماره 2) ذكر می‌گردد، ممنوع می‌باشد.
7- فقط اتباع غیرایرانی مقیم جمهوری اسلامی ایران، مجاز به شركت در آزمون‌ كاردانی به كارشناسی ناپیوسته می‌باشند.
8- كلیه پذیرفتگان غیرایرانی آزمون كاردانی به كارشناسی ناپیوسته در دوره‌های روزانه نیز، ملزم به پرداخت شهریه تحصیلی طبق مصوبات وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی می‌باشند.
9- كلیه اتباع خارجی متقاضی ثبت‌نام و شركت در آزمون كاردانی به كارشناسی ناپیوسته ، در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط اعلام شده، لازم است در زمان ثبت‌نام با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش كشور به نشانی: www.sanjesh.org و ورود به لینك مربوط نسبت به تكمیل اطلاعات درخواستی اقدام نمایند؛ كه پس از تكمیل اطلاعات مورد درخواست در سایت، به این دسته از داوطلبان یك كد پیگیری 13 رقمی داده خواهد شد كه داوطلب می‌بایست این كد را دقیقاًً در محل مخصوصی كه در بند 13 تقاضانامه ثبت‌نام، پیش‌بینی شده است درج نمایند.

  2- امتحان و  روش گزینش دانشجو

در آزمون سال 1389، داوطلبان رشته‌های مختلف تحصیلی دوره‌های روزانه ، نوبت دوم (شبانه)، الكترونیكی (مجازی) و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی گروه‎های آموزشی مختلف و هم چنین فرهنگیان شاغل رسمی و یا پیمانی متقاضی ادامه تحصیل از دوره كاردانی به دوره كارشناسی ناپیوسته از طریق آزمون ورودی و با روش زیر پذیرفته می‌شوند.
الف ـ مواد آزمون ورودی برای رشته‌های امتحانی گروه آموزشی پزشكی شامل مواد عمومی، پایه (رشته‌های امتحانی علوم آزمایشگاهی و اتاق عمل آزمون پایه ندارند) و اختصاصی، برای گروه دامپزشكی (رشته علوم ‌آزمایشگاهی دامپزشكی) شامل مواد عمومی، پایه، اصلی و اختصاصی و برای رشته‌های امتحانی سایر گروه‌های آموزشی شامل مواد عمومی و اختصاصی می‌باشد كه به منظور سنجش و تعیین میزان آمادگی و آشنایی داوطلبان با پایه‌های اساسی و اصولی رشته‌های مذكور برگزار می‌شود.
ب ـ پس از انجام آزمون ، نمره كل داوطلبان براساس ضوابطی كه در دفترچه راهنمای شماره 1آزمون درج گردیده، محاسبه و با توجه به اولویت نمرات در رشته‌های انتخابی، گزینش به یكی از روشهای زیر انجام خواهد شد:
1- روش متمركز
الف- عادی :گزینش نهایی داوطلبان در این قبیل رشته‌ها براساس نمره كل اكتسابی حاصل از مواد امتحانی مندرج در كارنامه اولیه و برحسب كدرشته محل‌های انتخابی در فرم انتخاب رشته اینترنتی انجام خواهد شد.
ب- شرایط خاص : اسامی معرفی شدگان چندبرابر ظرفیت این قبیل رشته‌ها ، بعد از انتخاب رشته اینترنتی داوطلبان مجاز به انتخاب رشته به منظور شركت در مراحل مختلف مصاحبه اعلام و نتیجه نهایی نیز پس از اعمال نتیجه ارسال شده مراحل مختلف مصاحبه ، معاینه و سایر مراحل مختلف گزینش توسط هیأت مركزی گزینش موسسه ذیربط به سازمان سنجش آموزش كشور، در دهه سوم شهریور ماه سال 1389همزمان با اعلام نتایج نهایی رشته‌های متمركزعادی اعلام خواهد شد. 
2- روش نیمه متمركز: این دسته از رشته‌ها نیاز به مراحلی مانند مصاحبه ، معاینه ، آزمون علمی و یا عملی دارند.لذا پذیرش در این رشته‌ها منحصراً برای نیمسال دوم سال تحصیلی خواهد بود. ضمناً اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت این قبیل رشته‌ها همزمان با اعلام نتایج نهایی رشته‌های متمركز(بند1 فوق) به منظور انجام مراحل مختلف گزینش همراه با برنامه زمانی و مكان مراجعه در سایت سازمان اعلام خواهد شد. بدیهی است نتیجه نهایی پس از انجام مراحل فوق برای نیمسال دوم در پایان دیماه و یا حداكثر نیمه اول بهمن ماه خواهد بود.
ج – پذیرفتگان از محل كد رشته‌های بومی بهداشت محیط و بهداشت حرفه ای موظف به سپردن تعهد محضری برای بازگشت به استان بومی خود و خدمت به میزان یك تا دو برابر مدت تحصیل بستگی به سهمیه مورد استفاده می باشند.

3 - سهمیه‌ ایثارگران

هر یك ‌از داوطلبان ‌متقاضی‌ سهمیه‌ ایثارگران می‌توانند بر اساس‌ شرایط خود كه ‌در بندهای‌ «الف‌» تا « ج» ذیل ‌آمده ‌است ‌متقاضی‌ این‌ سهمیه‌ شوند. 
الف) رزمندگانی كه بر اساس ماده 1 و تبصره‌های چهارگانه ماده مذكور در آیین‌نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای ‌ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب‌ بسیجی ‌به دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش ‌عالی‌ از تاریخ ‌31/6/1359 لغایت‌ 31/6/1367 حداقل‌ شش‌ (6) ماه‌ متوالی‌ یا متناوب‌ داوطلبانه‌ در مناطق‌ عملیاتی ‌جبهه‌های‌ نبرد حق‌ علیه‌ باطل‌ حضور داشته‌اند، لازم‌ است‌ ضمن مراجعه به ارگان ذیربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا وزارت جهاد كشاورزی) نسبت به تكمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان اقدام نمایند تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام توسط ستاد مشترك سپاه پاسداران (نیروی مقاومت بسیج) یا وزارت جهادكشاورزی مورد تائید نهائی قرار گیرد. 
تذكرمهم: داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان ارگان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی لازم است پس از تكمیل فرم مخصوص استفاده از سهمیه رزمندگان نسبت به دریافت كدرهگیری 12 رقمی از واحد مربوط اقدام و آن را در زمان ثبت‌نام در محلی كه در تقاضانامه اینترنتی در نظر گرفته شده درج نمایند.
تبصره ‌1- كد رهگیری 12 رقمی برای هر آزمون در هر سال متفاوت می‌باشد. لذا داوطلبان ضرورت دارد برای ثبت‌نام در هر آزمون با مراجعه به واحد مربوط نسبت به دریافت كد رهگیری 12 رقمی مخصوص همان آزمون اقدام كنند.
تبصره‌2- مناطق‌ عملیاتی‌ بر اساس‌ مصوبات‌ شورای‌ عالی‌ دفاع‌ تعیین‌ می‌شود. 
تبصره‌3- مدت‌ حضور یا خدمت‌ در جبهه‌ سربازان‌ و پاسداران‌ وظیفه‌ و همچنین‌ تعهدات‌ و مأموریت‌های‌ خدمتی‌ پرسنل‌ وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های‌ نظامی‌ در جبهه‌ و نیز طرح‌ 6 ماهه‌ دانشجویان‌ دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌، حضور داوطلبانه‌ تلقی‌ نمی‌شود. 
تبصره 4- نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی پایگاه‌های مقاومت بسیج مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی‌شوند.
تبصره 5- فرزندان و همسران رزمندگانی كه منحصراً مدت حضور در جبهه را دارند، مشمول استفاده از این سهمیه نخواهند بود.
ب) جانبازان‌ 25% و بالاتر‌، فرزند و همسر جانبازان 50% و بالاتر، آزادگان‌ و فرزندان‌ و همسران‌ آنان‌، و همچنین‌ فرزندان ‌و همسران‌ شهدا، مفقودین ‌و اسرا برای ‌استفاده‌ از سهمیه ایثارگران باید براساس‌ ضوابط مندرج‌ در بند ذیل‌ اقدام‌ كنند. 
این قبیل داوطلبان ضمن مراجعه به سایت اینترنتی ایثار به نشانی: WWW.isaar.ir با درج كد ملی و كد ایثارگری و اطلاعات لازم در لینك مربوط كد 12 رقمی پیگیری دریافت دارند و آن را در بند 10 تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی درج نمایند. پس از آن ضمن مراجعه به سایت ایثار در قسمت پیگیری سهمیه از وضعیت تأیید یا عدم تأیید سهمیه خود مطلع شوند و در صورت هرگونه مشكل با شماره تلفن‌های مندرج در سایت ایثار (سامانه تأیید سهمیه)تماس حاصل نمایند. با توجه به متفاوت بودن كدپیگیری 12 رقمی در هر آزمون و در هر سال ، داوطلبان ضرورت دارد برای ثبت‌نام در هر آزمون با مراجعه به این سایت نسبت به دریافت كد پیگیری 12 رقمی مخصوص آن آزمون اقدام كنند.
تبصره1-:داوطلبان ‌متقاضی ‌استفاده ‌از سهمیه ‌رزمندگان (نیروی‌مقاومت‌بسیج) درصورت ‌عدم‌تاییدسهمیه ‌به‌واحدهای‌تابعه‌ شهرستانهای ‌محل‌تشكیل پرونده مراجعه‌نمایند.
تبصره2-:لازم به ذكر است در این آزمون ، خانواده محترم شهدا(خواهر وبرادر شهید) دارای سهمیه نمی باشند و شامل سهمیه ایثارگران نمی شوند.
تذكرمهم: جانبازان ‌با درصد جانبازی حداقل 25% و آزادگان در صورت دارا بودن مدت حضور در جبهه، ضمن درج كدپیگیری در بند 10 تقاضانامه ثبت‌نامی، به ارگان ذیربط (سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا وزارت جهاد كشاورزی) مراجعه و با ارائه كارت جانبازی و یا آزادگی، فرم مخصوص استفاده از مدت حضور در جبهه را تكمیل نمایند، تا آمار و اطلاعات آنان بعد از زمان ثبت‌نام، توسط ستاد مشترك سپاه ‌پاسداران (نیروی‌ مقاومت بسیج) و یا وزارت جهاد كشاورزی مورد تائید نهائی قرارگیرد و درگزینش نهائی به مدت جبهه معادل شده با درصد جانبازی و مدت اسارت اضافه گردد.(این قبیل داوطلبان نیازی به دریافت كدپیگیری ندارند).
ج) بر اساس‌ تبصره ‌2 ماده ‌10 آیین‌نامه ‌اجرایی‌ قانون ‌ایجاد تسهیلات‌ برای‌ ورود رزمندگان‌ و جهادگران‌ داوطلب ‌بسیجی‌ به‌ دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش ‌عالی‌ مصوب 18/2/1368 هیأت‌ محترم‌ وزیران و قانون اصلاح‌ قانون‌ مذكور مصوب 11/9/71 مجلس‌ محترم‌ شورای‌ اسلامی‌، داوطلبانــی‌ كه‌ از سـال‌ 1368 به‌ بعد یك‌ نوبت‌ با سهمیه‌ رزمندگان‌ در آزمون‌های‌ ورودی‌ پذیرفته‌ شده‌اند، در صورتی‌ كه‌ دارای‌ حداقـل‌ مدت‌ 12 ماه‌ حضور داوطلبانه‌ در جبهه‌های‌ نبرد حق‌ علیه‌ باطل ‌باشند، با توجه به تذكر مهم فوق می‌توانند در این‌ آزمون‌ با سهمیه‌ رزمندگان‌ شركت‌ نمایند. در غیر این‌ صورت‌ حق‌ استفاده‌ از سهمیه‌ رزمندگان‌ در آزمون‌ كاردانی به كارشناسی ناپیوسته ‌سال‌ 1389 را نخواهند داشت‌.
تذكرمهم‌: داوطلبان‌ واجد شرایط كه با استفاده از سهمیه ایثارگران در آزمون‌‌ كاردانی به كارشناسی ناپیوسته ‌سنوات‌ گذشته ‌شركت‌ كرده‌اند لازم است برای‌ استفاده‌ از سهمیه‌ ایثارگران ‌در این آزمون طبق توضیحات فوق عمل نمایند. ضمناً كلیه داوطلبان (رزمندگان ، بنیاد شهید و امور ایثارگران ) در این آزمون در سهمیه ایثارگران گزینش می‌ شوند.

4- شرایط و ضوابط  فرهنگیان شاغل رسمی و یا پیمانی وزارت آموزش و پرورش

1ـ دارا بودن حكم كارگزینی مبنی بر استخدام رسمی یا پیمانی وزارت آموزش و پرورش در زمان ثبت نام در آزمون.
2ـ دریافت فرم موافقتنامه كتبی مبنی بر موافقت با ادامه تحصیل شاغلان رسمی یا پیمانی از اداره آموزش و پرورش محل خدمت خود بر اساس شرایط مندرج در فرم معلم و دستورالعملهای مربوط( داوطلبان باید برای دریافت این فرم به ادارات آموزش و پرورش محل خدمت خود – صادر كننده حكم كارگزینی - مراجعه نمایند) 
تبصره 1 – انتخاب رشته برای كاركنان آموزش و پرورش دارای شرایط و مقررات خاص بوده و باید در راستای توانمندسازی و افزایش مهارتها و تواناییهای شغلی آنان باشد، لذا فرهنگیان نمی توانند بدون در نظر گرفتن پست سازمانی ، نوع شغل ، نیاز محل خدمت و مدرك كاردانی خود انتخاب رشته نموده و ادامه تحصیل دهند. فرهنگیان فقط مجازند رشته‌هایی را كه مورد موافقت كتبی محل خدمت قرار می گیرد انتخاب نمایند.
تبصره 2 – عدم دریافت فرم معلم و یا عدم ارائه آن توسط محل خدمت به منزله نداشتن شرایط ثبت نام در آزمون است لذا در صورتی كه داوطلب بدون داشتن موافقتنامه كتبی (فرم معلم) در آزمون شركت نماید و پذیرفته شود ، قبولی وی "كان لم یكن" خواهد شد.
تبصره 3 – فرم معلم فقط به فرهنگیان شاغل رسمی و یا پیمانی وزارت آموزش و پرورش كه طبق ضوابط و مقررات مربوط به آن و طرح طبقه بندی مشاغل معلمان واجد شرایط لازم باشند تعلق می گیردو در مورد سایر افراد فاقد اعتبار است.
3ـ دارا بودن مدرك تحصیلی كاردانی (فوق دیپلم) مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا گواهی فراغت از تحصیل حداكثر تا تاریخ 31/6/1389 .
تبصره : دارندگان مدرك تحصیلی معادل كاردانی ، فقط به شرط قبولی در آزمون جامع دارندگان مدرك معادل، مجاز به شركت در آزمون خواهند بود.
4- عدم اشتغال به تحصیل در هر یك از دوره‌های تحصیلی كاردانی، كارشناسی و بالاتر (اعم از پیوسته، ناپیوسته و ...) در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی دولتی یا غیردولتی در زمان شروع به تحصیل و طول دوره تحصیلی.
5- دارندگان مدرك تحصیلی كارشناسی و بالاتر (معادل یا غیرمعادل) مجاز به ثبت نام نمی باشند.
6- چنانچه آمار پذیرفتگان برای تشكیل كلاس به حد نصاب لازم نرسد، قبولی این افراد در آزمون "كان لم یكن" می شود. 
7- كلیه رشته‌های تحصیلی ویژه فرهنگیان در گروههای مختلف امتحانی، مخصوص شاغلان رسمی و یا پیمانی واجد شرایط آموزش و پرورش می باشد، لذا سایر داوطلبان اعم از قراردادی، قرارداد تطبیقی نهضت سواد آموزی ، شركتی ، حق التدریس و .... مجاز به انتخاب این رشته‌ها  نبوده و در صورت انتخاب و قبول شدن، قبولی آنان "كان لم یكن"  خواهد شد.
8- علاوه بر شرایط و ضوابط اختصاصی ذكر شده ، رعایت شرایط عمومی و سایر ضوابط كلی مندرج در این دفترچه كه داوطلبان ملزم به رعایت آن هستند ، برای فرهنگیان الزامی است.
9- با توجه به ممنوعیت اعطای مأموریت آموزشی ، فرهنگیان باید محل تحصیل خود را طوری انتخاب كنند كه ضمن انجام كار موظف خود بتوانند ادامه تحصیل نیز بدهند. (تلاش می شود در صورت امكان بعضی از كلاسها در روزهای پنج شنبه و جمعه تشكیل شود.)
10-  تغییر رشته پس از قبولی امكان پذیر نیست .

نكات مهم:

  1. داوطلبان شاغل رسمی و یا پیمانی وزارت آموزش و پرورش كه متقاضی تحصیل در رشته‌های كارشناسی ناپیوسته دانشكده‌های تربیت دبیر و آموزشكده‌های فنی و حرفه ای و كشاورزی می باشند ، ملزم هستند با عنایت به عنوان مدرك كاردانی خود و شرایط مندرج در جدول‌های شماره 11و12 مندرج در دفتر چه راهنمای شماره یك اقدام به انتخاب كدرشته امتحانی خود نمایند.
  2. چنانچه داوطلبی بدون در نظر گرفتن و رعایت شرایط بند 1 فوق اقدام به ثبت نام در رشته تحصیلی غیر مرتبط با عنوان مدرك كاردانی (فوق دیپلم) خود نماید ، درصورت قبولی ، حتی با داشتن "تأییدیه فرم معلم" از ثبت نام و ادامه تحصیل وی جلوگیری به عمل خواهد آمد.
  3. مسئولیت ناشی از عدم رعایت دقیق ضوابط و شرایط اعلام شده برای هر رشته تحصیلی در مراكز مذكور به عهده داوطلب می باشد.
  4. كلیه پذیرفتگان ملزم به گذراندن دروس پیش نیاز دانشگاهی و یا جبرانی (كه توسط شورای آموزشی هر مركز ، براساس نمره خام آزمون ورودی و مدرك كاردانی آنان ، تعیین و اعلام می شود.)می باشند.
  5. كلیه پذیرفتگان ملزم هستند علاوه بر "دروس دوره و پیش نیاز دانشگاهی یا جبرانی" ، دروس تربیتی(اعلام شده توسط مركز آموزش نیروی انسانی، آمار و فن آوری) را بگذرانند.
  6. كسب حد نصاب نمره علمی لازم برای قبولی در رشته‌های تحصیلی مربوط الزامیست.

5 -ثبت‌نام برای شركت در آزمون 

ثبت‌نام برای شركت در آزمون‌ كاردانی به كارشناسی ناپیوسته سال 1389 ، منحصراً از طریق سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش كشور به نشانی www.sanjesh.org امكان‌پذیر است. لذا داوطلبان لازم است به یكی از دو روش پرداخت هزینه به صورت اینترنتی و یا مراجعه به دفاتر پستی، كه در زیر توضیح داده شده است، اقدامات لازم را به عمل آورند
1- روش اول (پرداخت اینترنتی):
1-1- مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش كشور به نشانی: www.sanjesh.org 
2-1- دریافت دفترچه راهنمای ثبت‌نام از طریق سایت سازمان سنجش آموزش كشور.
3-1- با توجه به اینكه پرداخت هزینه ثبت‌نام در این روش به صورت اینترنتی انجام می‌شود، داوطلبان لازم است به وسیله كارت‌های عضو شبكه بانكی شتاب كه پرداخت الكترونیكی آنها فعال می‌باشد، با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش كشور و پرداخت مبلغ 000/74 (هفتاد و چهار هزار) ریال به عنوان وجه ثبت‌نام ، نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند.
4-1- آماده نمودن مدارك و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت‌نام.
2- روش دوم (مراجعه به دفاتر پستی):
1-2- مراجعه به دفاتر پستی برای تهیه دفترچه راهنمای ثبت نام و شركت در آزمون و كارت اعتباری ثبت نام .
2-2- پرداخت مبلغ 000/74  (هفتاد و چهار هزار) ریال بابت دریافت كارت اعتباری ثبت‌نام و دفترچه راهنمای شركت در آزمون.
تبصره - مبلغ 000/6 (شش هزار) ریال بابت هزینه توزیع دفترچه راهنما و كارت اعتباری ثبت‌نام نیز توسط دفتر پستی، از داوطلب دریافت می‌گردد.
3-2- آماده نمودن مدارك و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت‌نام.
پس از مطالعه دفترچه راهنمای شركت در آزمون و آشنایی با كلیه شرایط و ضوابط آزمون، داوطلب باید با مراجعه به سایت اینترنتی سازمان سنجش آموزش كشور به نشانی:  www.sanjesh.org   نسبت به ثبت‌نام اقدام نماید. لازم به توضیح است كه دفترچه راهنمای شماره 1 (یك) آزمون كاردانی به كارشناسی ناپیوسته و همچنین نحوه ورود به سایت به منظور انجام و اقدامات لازم برای ثبت‌نام اینترنتی در سایت سازمان سنجش آموزش كشور آمده است.

6ـ انتخاب رشته های تحصیلی

داوطلبان لازم است پس از دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی (دفترچه شماره 2) كه براساس اطلاعیه مندرج در نشریه پیك سنجش روزهای دوشنبه 28/4/1389و 4/5/1389 و پایگاه اینترنتی این سازمان (به نشانی www.sanjesh.org ) در مورد زمان و نحوه توزیع آن از طریق باجه‌های پستی سراسر كشور اعلام خواهد شد ، نسبت به انتخاب كد رشته محل‌‌های مورد علاقه از دفترچه شماره2 و درج آنها در فرم پیش‌نویس انتخاب رشته مبادرت نموده و بر اساس برنامه زمانی اعلام شده در دفترچه راهنمای انتخاب رشته به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش كشور مراجعه و سپس نسبت به درج كد رشته محل‌های فرم پیش‌نویس در فرم انتخاب رشته اینترنتی اقدام نمایند.

 تاریخ توزیع كارت و برگزاری آزمون

الف- كارت ورود به جلسه آزمون از روز  دوشنبه 4 / 5 /89 بر روی سایت سازمان سنجش به آدرس WWW.SANJESH.ORG قرار می‌گیرد تا داوطلبان بتوانند نسبت به پرینت آن اقدام نمایند. 
ب- آزمون ورودی كاردانی به كارشناسی ناپیوسته سال 1389 بر اساس برنامه زمانی پیش بینی شده انشاءالله در صبح وعصر روز پنج شنبه 7/5/1389 برگزار خواهد شد.

عمومی سازمان سنجش آموزش كشور


نوشته شده توسط : صابر خطیری ::