تبلیغات
موسسه آموزش عالی حکیم جرجانی گرگان - کنکور کارشناسی ارشد آزاد ::نکات آخر::

جستجو

 

کنکور کارشناسی ارشد آزاد ::نکات آخر::

پنجشنبه 2 اردیبهشت 1389   06:12 ق.ظ


نوع مطلب : کارشناسی حسابداری ،

با توجه به نزدیکی تاریخ آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ذکر چند نکته رو برای روزهای پایانی ضروری می دونم:

 حسابداری مالی
با توجه به تغییر نسبی آزمون دانشگاه سراسری، محتمل می دونم طراحی سوالات در حوزه مالی و صنعتی اندکی نسبت به آزمونهای گذشته تغییر کنه. برای مالی تطبیق برخی از مفاهیم با استانداردها با توجه به سرفصهای مصوب. 
- تاکید بر برخی از سوالات که در آزمونها دوره 80 تا 84 مدنظر طراحان بوده من جمله حسابداری مربوط به شرکتهای تضامنی که چند سال اخیر سوال نبوده ولی خوب احتمال بالایی هست از این سرفصل ساده هم سوال بیاد (البته به علت مشابهت، محتمل است امسال موضوع مشارکتهای خاص مدنظر باشه) و موضوع حسابداری شعب.

- کماکان، سرفصلهای عمده طراحی عبارتند از : مبانی و نظری گزارشگری مالی، حسابداری مربوط به بدهی ها، موضوع سرمایه گذاری ها (عمدتا برمحور حسابداری میانه)، تئوری های مربوط به تلفیق، حسابداری مربوط به موجودی کالا و چرخه تولید (بحث اقل بهای تمام شده) و موضوع اموال وماشین الات .
- در روزهای باقی مونده سعی به جمع بندی نکات مفهومی در کنار تستهای سالهای گذشته کنید.
- بر محور سوالات 84 به بعد طراحی عمده مالی محتمل هست.
-  مرور استانداردهای حسابداری، جز در موارد کلی پیشنهاد نمی شه.
-استفاده از منابع پیش گفته، که حاوی منابع منطبق با استانداردهای حسابداری و حسابرسی هست، مرور نکات استاندارد رو مرتفع خواهد کرد.
- اگر در دوره درسی، خلاصه نویسی کردید، بهتره به جای مرور مطالب جدید، موارد خلاصه نویسی شده رو بررسی و جمع بندی کنید.

 حسابداری صنعتی:
-عمدتا بر محور موضوعات حسابداری صنعتی 3 که در دانشگاه ازاد بیشتر مورد توجه قرار داشته و سرفصلهای هزینه یابی استاندارد (مهم است) و مرحله ای (نسبتا مهم)و جذبی (اهمیت کمتر).
-حسابداری صنعتی 1 و سرفصلهای اون بسیار ساده اند و معمولا اگر با تاکید بر مفاهیم مدیریتی باشه محتمل به طراحی خواهد بود. 
- برای صنعتی محور سوالات مفهومی حسابداری صنعتی 3 رو از یاد نبرید.
- در دو سال اخیر شاهد بودیم گرایش طراحان آزاد به سمت و سوی سوالات حوزه مدیریت بوده. بصورت نمونه بنده مجموعه ای از سوالات حسابداری صنعتی دانشگاه ایالتی سن دیگو امریکا رو چند مدت قبل دیدم که مشابه همون سوالات در ازمون دانشگاه ازاد هم ارائه شده بود. 
-بحث دیگه ای هم که در چند دوره تکرار شده موضوع استانداردهای حسابداری صنعتی و بحث ایین نامه اخلاقی CIMA بوده که در دانشگاه سراسری سوال اومده بود. این موضوع در کتاب هورنگرن اشاره شده (جلد اول). این ایین نامه شامل موضوعات اخلاقی در 4 فصل است با عناوین رازداری، شایستگی، درستکاری و بی طرفی.
حسابرسی:
-کماکان بهترین رویه برای حسابرسی، مرور تستهای سالهای قبل خواهد بود. اگر روی موضوعات CPA هم کار کرده باشید، کسب ضریبی بالای 60 الی 70 بسیار ساده خواهد بود. (یعنی پاسخ تنها 12 سوال تا 14 سوال صحیح با فرض عدم پاسخگویی به سایر سوالات)
-  روی موضوعات گزارشگری بیشتر تاکید داشته باشید.
- عمده سوالات طراحی شده مربوط به برنامه های رسیدگی از سال گذشته بر محور چرخه های معاملات متمرکز شده (در دفتر دوم مرور جامع حسابرسی به تفصیل اشاره شده). حدود 3 الی 5 سوال محتمل هست از این سرفصلها طراحی بشه.
زبان تخصصی:
- رویه های متغییر دانشگاه ازاد و عدم وجود طراح یکی از مشکلات مربوط به درس زبان تخصصی هست.
- دانشگاه ازاد معمولا از یک بانک سوالا استفاده می کنه حتی با وجود طراح، این مجموعه سوالات از ازمونهای مشابه برداشت میشه.
- تا سال 86 سوالات عمدتا از کتاب جلد اول دکتر داوود اقوامی استخراج می شد. که در چند سال اخیر با منابع جدیدی ترکیب شده بانک سوالات. 
-در کل تاکید روی موضوعات حسابرسی، حسابداری مدیریت و مهمتر موضوعات مدیریت مالی قرار داده شده. پیشتر در اسفند ماه مجموعه از سوالات حسابرسی و مدیریت مالی ارائه کردم.
-بهتره در حال حاضر سوالات ازمونهای قبل رو جمع بندی کنید. بر حسب عادت تکرار سوالات بسیار محتمل هست.
ریاضی و آمار:
- بطور معمول تکرار سوالات ریاضی و آمار رو در آزمونهای آزاد داشتیم.
-برای داوطلبانی که برنامه ای برای ریاضی ندارند، بهتره سرفصلهای ساده ای همچون مجموعه ماتریس و توابع، و از آمار مشخصه های پراکندگی، مرکزی، چولگی رو مرور داشته باشند.

 *** توصیه ای برای داوطلبانی که کلا احساس می کنند احتمال موفقیتشون در این آزمون بسیار کمه:
پیشنهاد می کنم سوالات سالهای گذشته مخصوصا ۸۴ تا ۸۸ رو بررسی کنید.


نوشته شده توسط : صابر خطیری ::